Miesiąc afroamerykańskiej historii

W tym miesiącu chciałbym omówić w naszym newsletterze kilka spraw związanych z historią Ameryki, która nie zyskuje zbyt wiele uwagi. Są to rzeczy, o których nie usłyszysz w mediach czy w polityce. Są ku temu powody, ale żaden z nich nie jest dobrym powodem. Brak rozmów na ten temat tworzy tak naprawdę inną, powodującą podział narrację, która jest dokładnie tym, czego chce wróg. On chce podzielić i podbić nasz naród, i użyje wszystkiego, co może, żeby tylko oddzielić nas od siebie jeszcze bardziej. Dlatego ważne jest, żebyśmy jako chrześcijanie [w Ameryce] wiedzieli, co Bóg zamierzał uczynić, byśmy rzucali światło na tę prawdę i abyśmy mogli za nią stanąć. Z całą pewnością nie możemy czekać, aż bezbożni zrobią to za nas. 

Czy wiedziałeś, że Stany Zjednoczone mają w swoim dziedzictwie narodowym wielu bohaterów i wielu z nich to czarnoskórzy Amerykanie? 

Być może nie słyszałeś o tym w szkole, ale to prawda. Aby uczcić Miesiąc Afroamerykańskiej Historii gościłem niedawno w swoim programie Prawda Ewangelii Davida Bartona i jego syna, Tima, którzy mówili o tym, jak Bóg używał czarnoskórych ludzi w historii Ameryki by kształtować kulturę, religię, politykę i każdą dziedzinę społeczeństwa. Oni wnieśli o wiele więcej niż tylko kolejną perspektywę, którą ludzie mogą łatwo zlekceważyć lub zignorować. Szczerze wierzę, że Bóg wzbudził Dawida i Tima, aby byli Jego głosem w kwestii chrześcijańskiego dziedzictwa Ameryki. Umożliwił im zgromadzenie imponującej ilości dokumentacji Ery Założycielskiej Stanów Zjednoczonych, która jest po prostu przeogromna. David ma prawdopodobnie największą na świecie prywatną kolekcję tych dokumentów. Spędził wiele lat gromadząc je dla publicznej wiedzy i edukacji. Cóż za błogosławieństwo, że te rzeczy nie zostały zagubione w historii! 

Ponieważ Bóg postawił Dawida w miejscu, w którym mógł zebrać wszystkie te dokumenty, został on wezwany do złożenia zeznań przed Sądem Najwyższym. Został opisany przez dużą organizację jako „historyk Ameryki”. Jego organizacja WallBuilders od lat walczy o przywrócenie prawdy i prawości w naszym kraju [w USA]. Ponownie, nie są to rzeczy, o których usłyszysz w wielu miejscach. Bóg musi używać ludzi takich jak Dawid i Tim, aby byli latarniami prawdy, aby pomagali nam nie dać się wciągnąć we mgłę zamieszania i toksyczności, która dziś jest tak wszechobecna.

Jednym z ludzi, o których mówił David, jest wielebny Richard Allen, który odegrał kluczową rolę w rozpoczęciu pierwszej afroamerykańskiej denominacji, zwanej Afrykańskim Metodystycznym Kościołem Episkopalnym. Był niewolnikiem na plantacji w Maryland, a potem doszło do pierwszego wielkiego przebudzenia, około 1730 r. Ludzie zaczęli wracać do Biblii, wracając do biblijnego myślenia. To był niesamowity czas w historii Ameryki. Do miasta przybył kaznodzieja i głosił niewolnikom. Richard, nastolatek w tym czasie, został zbawiony i zapłonął dla Ewangelii! Kiedy jego pan zobaczył zmianę w życiu Richarda, zapytał go: „Dlaczego to wszystko robisz? To nie ma sensu”. Następnie Richard podzielił się Ewangelią ze swoim panem i doprowadził go do zbawienia! W związku z tym jego pan zdecydował, że musi uwolnić swoich niewolników, i zrobił to. 

Gdy Richard był wolny, wylądował w Pensylwanii i dalej głosił i to nie tylko w afroamerykańskich kościołach. Głosił w tysiącach białych i mieszanych zborów. Uczył się nawet medycyny i leczył setki ludzi, kiedy pod koniec XVIII wieku w Filadelfii wybuchła epidemia żółtej febry. To jest niesamowite! Richard wniósł tak ogromny wkład w nasze amerykańskie dziedzictwo i został potężnie wyko-rzystany w jednym z największych przebudzeń, jakie kiedykolwiek znaliśmy. On jest wspaniałym przykładem! Jest wielu innych. To tylko jedna z historii, którą David i Tim podzielili się ze mną w programie. Ale dzisiaj ludzie nawet nie wiedzą, jak szukać historii takich jak historia Richarda. Nie są dobrze rozpowszechnione. Ludziom mówiono, aby skupiali uwagę na negatywnych punktach zwrotnych w historii lub karmiono ich historią rewizjonistyczną, która pasuje do diabelskiego spisku, by wprowadzać podział. To jest po prostu szalone. 

Chcę więc opowiedzieć o materiałach, które pomogą ci zobaczyć rękę Boga w historii Ameryki. Jest tak wielu bohaterów i jest o nich tyle do powiedzenia, ale nietrudno je znaleźć. Możesz przejść do strony Davida Bartona (wallbuilders.com) i zamówić z obszernej biblioteki materiałów zebranych przez niego materiałów. Mówię wam, nie jestem pewien, czy na tej ziemi istnieje inne takie źródło wiedzy! Będziesz błogosławiony. 

Kochamy cię,
Andrew & Jamie