19 listopada

19 listopada  

WSPANIAŁA MOC BOGA

Ewangelia Jana 18:6 – Gdy tylko im powiedział: Ja jestem, cofnęli się i padli na ziemię.

EWANGELIA JANA 18:5-9

To oczywiste, że to Boża moc spowodowała, że tych sześciuset mężczyzn padło na ziemię, ale dlaczego to się stało, kiedy Jezus powiedział: „Ja jestem”?

W mojej angielskiej Biblii, w Biblii Króla Jakuba (KJV), w tym wersecie oraz w wersecie ósmym zostało dodane kursywą słowo „nim”. To oznacza, że słowo „nim” nie znajduje się w greckim tekście, ale zostało ono dodane przez tłumaczy, aby zdanie było poprawne gramatycznie. W większości przypadków jest to bardzo pomocny zabieg i ma on konkretny cel. Tłumacze zaznaczyli swoje dodatki kursywą, żebyśmy byli świadomi, jak teks brzmi dosłownie.

W tym przypadku Jezus powiedział dosłownie „Ja jestem”. Jezus był Bogiem objawionym w ciele, więc Jego stwierdzenie „Ja jestem” niosło w sobie tę samą moc, jak wtedy, kiedy powiedział je Mojżeszowi (II Księga Mojżeszowa 3:14). To nikt inny jak Bóg Wszechmogący, który uwolnił Swoją chwałę poprzez potężne wypowiedzenie „JA JESTEM”. Nic dziwnego, że ci ludzie zostali powaleni na ziemię.

Jest to wyraźny obraz tego, że Jezus mógłby z łatwością pokonać wszelką armię, która przyszłaby odebrać Mu życie. Jak powiedział w Ewangelii Jana 10:18 – „Nikt mi go nie odbiera (Jego życia), ale ja oddaję je sam z siebie”.

Jest wiele przypadków zapisanych w Piśmie Świętym, w których ludzie padli na ziemię, gdy znaleźli się w Bożej obecności. To wciąż przydarza się dzisiaj. Tak samo, jak niektórzy mdleją, gdy doświadczają lęku, tak samo niektórzy słabną, gdy doświadczają niezwykłej Bożej obecności i tracą siły w swoim fizycznym ciele.