30 marca

30 marca

BYĆ W JARZMIE JEZUSA

Ewangelia Mateusza 11:28-30 – Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a ja wam dam odpoczynek. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie odpoczynek dla waszych dusz. Moje jarzmo bowiem jest przyjemne, a moje brzemię lekkie.

EWANGELIA MATEUSZA 11:20-30

Jarzma wykonane były z drewna i składały się z dwóch części wydrążonych od dołu tak, by mogły leżeć na karku wołu, który orał lub ciągnął wózek. W przenośni, jarzmo symbolizowało niewolę lub poddanie. Jezus nakłania nas do poddania się Jemu, ponieważ prawdziwy odpoczynek pochodzi ze służenia Jemu, a nie nam samym.

Nowy wół często był tresowany do orania i ciągnięcia wózka poprzez nałożenie mu jarzma razem z doświadczonym wołem. Jarzmo powstrzymywało młodego woła przed „czynieniem samowolki” i szybko uczył się posłuszeństwa swojemu panu. W podobny sposób powinniśmy zobowiązać się do wejścia w jarzmo Jezusa. Człowiek „gdy idzie sam, nie kieruje swoim krokiem” (Księga Jeremiasza 10:23). Dlatego też powinniśmy nosić „jarzmo w młodości” (Księga Trenów 3:27),  jeśli chcemy być dojrzałymi chrześcijanami. Jednak na tym kończy się porównanie z wołem. W odróżnieniu od tego, że czasem trzeba surowo traktować woły, aby je podporządkować, Jezus jest „cichy i pokornego serca” i zdobywa nas miłością. Jezus ciągnie więcej niż tylko swoją „część” jarzma, dlatego też nasze brzemię jest lekkie.

Najbardziej kochającego ziemskiego ojca nie można porównać do naszego Ojca Niebieskiego i Jego miłości do nas. Jednakże wielokrotnie łatwiej jest nam uwierzyć w chęć pomocy ojca, matki czy współmałżonka niż w chęć Boga do użycia Jego mocy dla naszego dobra. Stosunkowo mało osób wątpi w możliwości Boga, ale nasze zwątpienie w Jego chęć użycia Jego możliwości dla naszej korzyści powoduje, że większość ludzi obchodzi się bez niej. Jezus zapewnia nas, że Boża miłość i Jego pragnienie okazania jej jest znacznie większa, niż moglibyśmy doświadczyć tego w jakimkolwiek ludzkim związku. On nie tylko chce naszej miłości, ale chce, byś dziś pozwolił Mu siebie kochać.