Biblijny światopogląd: Prawdy fundamentalne

Czy wiesz, że dwie osoby mogą patrzeć na to samo i widzieć to zupełnie inaczej? Są ludzie, którzy mogą usłyszeć tę samą historię lub doświadczyć tego samego zdarzenia i dojść do zupełnie innych wniosków. W dzisiejszym świecie dzieje się wiele negatywnych rzeczy, a o tym, jak na nie zareagujesz, zadecyduje sposób w jaki je postrzegasz – twój światopogląd. Być może zastanawiasz się, co to jest światopogląd. 

Światopogląd to ramy podstawowych przekonań, które wpływają na to, jak coś postrzegasz. Teraz, czy o tym wiesz czy nie, masz światopogląd. Masz sposób patrzenia na rzeczy. To jest paradygmat. Jest to sposób myślenia, który kształtuje Twoje postrzeganie każdej rzeczy, z którą masz do czynienia. Z upływem czasu, w oparciu o to czego cię nauczono, rozwiniesz światopogląd. 

Klasycznym przykładem konkurujących światopoglądów są optymiści i pesymiści. Optymiści zazwyczaj postrzegają świat w pozytywnym świetle, podczas gdy pesymiści mają tendencję do postrzegania rzeczy w negatywnym świetle. Jeśli weźmiesz szklankę i napełnisz ją do połowy wodą, optymista będzie postrzegał ją jako do połowy pełną, podczas gdy pesymista będzie widział ją do połowy pustą. 

Każdy z nas widzi rzeczy w oparciu o to, w co wierzy, ale niestety jest tylko mały procent ludzi, także chrześcijan, którzy widzą świat przez pryzmat Słowa Bożego i mają biblijny światopogląd. Powodem, dla którego społeczeństwo zmierza w konkretnym kierunku, jest to, że ludzie odeszli od biblijnego patrzenia na różne kwestie. 

Biblijny światopogląd sprawi, że będziesz widział rzeczy inaczej niż ludzie, którzy nie mają tej samej perspektywy. Spójrz na przykład śmierci, która jest czymś wspólnym dla każdego człowieka. Są ludzie, którzy reagują na śmierć w całkowitym strachu, przerażeniu i grozie. 

Kiedy Bóg stworzył Adama i Ewę, śmierć nie była częścią Jego pierwotnego planu dla ludzkości. Śmierć weszła na świat jako konsekwencja grzechu.

Zapłatą bowiem za grzech jest śmierć, ale darem łaski Boga jest życie wieczne w Jezusie Chrystusie, naszym Panu. 

List do Rzymian 6:23 

Bóg nigdy nie chciał, żebyś doświadczył czegoś takiego, jak śmierć. Ale jeśli przyjmiesz dar zbawienia, który ofiarowuje Jezus (J 3:16-17), śmierć jest rzeczywiście chwalebną rzeczą. Niebo będzie tak niesamowite, że nie będzie miało znaczenia, jak bardzo będziesz cierpiał tutaj na ziemi. Jeśli przyjmiesz to, co Jezus zrobił dla ciebie, nie będzie miało znaczenia, przez co przeszedłeś ani jak głęboki może być twój smutek i żal. Kiedy pójdziesz do Pana, rzeczy, które się tu wydarzyły, nie będą nawet przychodziły ci do głowy (Iz 65:17). 

Uważam bowiem, że cierpienia teraźniejszego czasu nie są godne porównywania z tą przyszłą chwałą, która ma się w nas objawić. 

List do Rzymian 8:18

Możesz chodzić do kościoła i śpiewać „Kiedy wszyscy dostaniemy się do nieba, jaki to będzie radosny dzień”, ale jeśli lekarz powie, że umrzesz, a ty nie masz odpowiedniej perspektywy, możesz się rozpaść jak dwudolarowa walizka. Ale kiedy masz światopogląd oparty na tym, co mówi Słowo Boże, możesz odpowiedzieć: „Jeśli przyjmę moje uzdrowienie, to świetnie, ale jeśli pójdę do Pana, to będzie wspaniale!”. Jeżeli przyjmiesz Słowo Boże i rozwiniesz biblijny światopogląd, to całkowicie zmieni sposób, w jaki patrzysz na różne rzeczy i jak na nie reagujesz. 

Dzięki telewizji i internetowi mamy dwudziestoczterogodzinny cykl wiadomości i jesteśmy stale bombardowani informacjami. Media informacyjne pracują przez całą dobę. Nie tylko informują o tym, co się dzieje. Robią projekcje i prognozują wszelkiego rodzaju tragedie. To nie są wiadomości wieczorne. To wieczorne proroctwo! 

Ludzie, którzy mają świecki światopogląd i których jedyną nadzieją jest nauka, albo lekarze, albo rząd, wezmą to, co jest w wiadomościach i zaczną reagować negatywnie. Będą planować na wypadek katastrofy, wzrosną stawki ubezpieczeniowe i ucierpi na tym gospodarka. Wszystko to jest strachem, który uderza w serca ludzi, a jeśli nie masz biblijnego światopoglądu – jeśli nie wiesz, co mówi Bóg – to przyjmiesz to, co mówią.

Jezus powiedział, że w ostatnich dniach serca ludzi zawiodą ich z powodu strachu, bo będą patrzeć na rzeczy, które mają się wydarzyć tutaj na ziemi (Łk 21:26). A jednak, w tym samym kontekście, powiedział nam dokładnie, co się stanie. Będą wojny i pogłoski o wojnach (Mt 24:6). Będzie głód. Będą zarazy. To brzmi jak programy informacyjne! Ale pośród tego wszystkiego, Jezus powiedział, nie panikujcie, ale radujcie się – podnieście oczy, bo zbliża się wasze odkupienie
(Łk 21:28). 

Teraz, gdybyś miał biblijny światopogląd, zamiast być przerażonym i przestraszonym, mógłbyś zobaczyć wszystkie znaki czasu, który nadchodzi (Dz 1:10-11; 1 Jana 2:28; Ap 22:12 i 20) i pomyśleć: Chwała Panu, zbliżamy się – drugie przyjście Pana nadchodzi! Możesz reagować zupełnie inaczej. Właśnie to nakazał nam Jezus. W noc poprzedzającą Jego ukrzyżowanie, powiedział swoim uczniom: Niech się nie trwoży wasze serce. Wierzycie w Boga, wierzcie i we mnie (J 14:1).

To naprawdę sprowadza się do twojego sposobu patrzenia na wszystko. Czy patrzysz na świat przez Słowo Boże i czy w ten sposób postępujesz i reagujesz na różne rzeczy? Czy też masz do czynienia z rzeczami opartymi na własnym zrozumieniu lub świeckim spojrzeniu na świat? Większość ludzi nie pozwala, aby Biblia wkroczyła w to, w co wierzą. List do Kolosan 2:8 mówi: Uważajcie, żeby was ktoś nie obrócił na własną korzyść przez filozofię i próżne oszustwo, oparte na ludzkiej tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie. Czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, toczy się walka o twój umysł i musisz być tego świadomy. Musisz być czujni, bo szatan może odwrócić twoją uwagę od Słowa Bożego. 

To, co tu napisałem, jest tylko wstępem do serii nauczań pt.: Biblijny światopogląd: Fundamentalne prawdy. To pierwsza część mojej nowej serii nauczania pt. Biblijny światopogląd. Naprawdę wierzę, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jakich kiedykolwiek nauczałem. Jest jeszcze dużo więcej do nauczenia się na temat rozwijania biblijnego światopoglądu, dlatego już dziś proszę o to, byś zamówił ten kurs (dostępne tylko w języku angielskim). Pan mówił mi kilka lat temu o potrzebie nauczania o biblijnym światopoglądzie i jestem bardzo podekscytowany, że mogę zaoferować te materiały. Prawdy, których nauczysz się na podstawie tego nauczania, zmienią sposób, w jaki postrzegasz świat i będziesz mógł reagować na wyzwania według Słowa Bożego. 

Aby zamówić Biblijny światopogląd: Fundamentalne prawdy przejdź do awmi.net/bw-foundation lub zadzwoń na naszą infolinię 719-635-1111. (Kurs dostępny tylko w j. angielskim i tylko na awmi.net). 

Kochamy cię,

Andrew & Jamie