Jak przygotować swoje serce

Chwała Bogu, mamy moc nad grzechem i pokusą! Ale chociaż mamy zwycięstwo, nie każdy w nim chodzi. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego chrześcijanie, którzy kochają Pana, mogą zawieść, gdy nadchodzi pokusa? Jednym z głównych powodów jest to, że nie przygotowali swoich serc.

Większość ludzi nie ma intencji, że nie będzie już dłużej służyła Bogu i po prostu od niego odchodzi. Ludzie mają dobre intencje. Oni chcą żyć dla Boga. Problem w tym, że nie przygotowali się z wyprzedzeniem by stawić czoła trudnościom tego świata.

Musisz ugruntować swoje serce, aby się nie wycofać, gdy pojawią się problemy. Od dziesięcioleci podróżuję i usługuję. Wiele razy spotkałem ludzi, którzy byli podekscytowani Panem, ale byli po prostu płytcy. Są szerocy na kilometr, ale głębocy na centymetr. Nie ma pewności, że w przyszłości nadal będą służyć Panu.

Jednak spotkałem też ludzi, którzy utwierdzili swoje serca. Przygotowali swoje serca do tego stopnia, że nie ma znaczenia czy ktoś z ich bliskich umrze, czy będą mieli finansowe lub inne problemy. Bez względu na wszystko, nadal służą Panu.

Jest powód, dla którego niektórzy ludzie nie mają takiej stabilności w swoim życiu, i nie jest tak dlatego, że nie kochają Boga. Jest tak dlatego, że nie przygotowali swoich serc.

Możemy zerknąć do Starego Testamentu, aby dowiedzieć się więcej o przygotowywaniu swojego serca. Wszystko w Starym Testamencie zostało zapisane dla naszej nauki. Z przykładu Roboama, syna Salomona i wnuka Dawida, dowiadujemy się o konsekwencjach nie przygotowania swojego serca. 2 Księga Kronik 12:14 mówi:

On zaś czynił to, co złe, bo nie przygotował swojego serca, aby szukać PANA.

Słowo „przygotować” odnosi się do robienia czegoś z wyprzedzeniem. Roboam nie zdecydował się z wyprzedzeniem by skupić się na Bogu, czego konsekwencją było to, że popełniał zło.

Saul jest kolejnym przykładem kogoś, kto zawiódł w kwestii przygotowania swojego serca. Zaczął będąc wrażliwym na Boga i miał na sobie namaszczenie Boże. Ale miał kompleks niższości i martwił się o to, co ludzie o nim myśleli. Chciał wszystkich zadowolić. W wyniku tego zwrócił się przeciwko Bogu i zaczął robić okropne rzeczy, takie jak próba zabicia Dawida.

Bóg całkowicie odrzucił Saula i dał królestwo Dawidowi. Dawid zaczął bardzo dobrze i przez pierwsze dziesięciolecia swojego panowania szukał Boga całym swoim sercem. Ale Dawid również odszedł od Pana, grzesząc z Batszebą i popełniając morderstwo, aby ukryć swoje cudzołóstwo. Jednak Dawid opamiętał się i uniżył, więc Bóg go podniósł, dzięki czemu Dawid był w stanie się pozbierać. Niestety, większość ludzi w Starym Testamencie, którzy odwrócili się od Pana, nie pozbierała się. Nigdy nie przygotowali swoich serc, a kiedy zeszli z drogi, już nigdy na nią nie wrócili.

Więc co możesz zrobić, by z góry się zobowiązać i przygotować swoje serce? Uniżenie samego siebie jest jednym z najważniejszych aspektów przygotowywania swojego serca. Bycie pokornym oznacza bycie zależnym od Boga i skupionym na Bogu. Psalm 10:4 mówi nam, że nieposiadanie Boga we wszystkich swoich myślach jest pyszne i niegodziwe.
To jest wielkie stwierdzenie.

Nie sądzę, aby ktokolwiek z nas miał Boga w swoich myślach zawsze, ale ogromna większość chrześcijan nawet nie ma tego za cel. Przeciętny chrześcijanin ma niewielką część swojego życia oddzieloną dla Boga, taką jak niedzielne poranki lub codzienne rozważania biblijne, ale nie koncentruje się na Panu na bieżąco.

W 1 Liście do Tesaloniczan 5:17, Paweł powiedział „nieustannie się módlcie”. Wierzę, że jednym ze sposobów, w jaki możemy się modlić nieustannie jest trwanie w postawie modlitwy. Nie robię tego doskonale, ale jednym z moich celów jest bycie w ciągłej relacji z Panem. Weźmy na przykład taką aktywność jak oglądanie telewizji. Jeśli czuję, że to, na co patrzę, nie podoba się Panu, to przestaję to oglądać. Aby być pokornymi, musimy starać się być skoncentrowani na Bogu w ciągu dnia.

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić, aby przygotować nasze serca, jest dobre wykorzystanie naszej wyobraźni. Księga Izajasza 26:3 mówi:

Ty będziesz utrzymywał w doskonałym spokoju tego, kogo umysł pozostanie na Tobie, bo on Ci zaufał [KJV].

Słowo „umysł” pochodzi od hebrajskiego słowa yester. Oznacza ono „poczęcie” i było wielokrotnie tłumaczone jako „wyobraźnia” w Starym Testamencie, w Biblii Króla Jakuba (Konkordancja Stronga). Więc wierzę, że mam rację mówiąc, że twoja wyobraźnia jest miejscem, w którym poczynasz rzeczy. Utrzymywanie serca w zgodzie z Bogiem nie jest czymś, co po prostu dzieje się w próżni. To coś, co musisz począć, a rozpoczyna się to w twojej wyobraźni.

Aby przygotować swoje serce na problemy tego życia musisz użyć swojej wyobraźni i zobaczyć siebie jako nowe stworzenie. Musisz myśleć: Ja już w taki sposób nie żyję. Nie kradnę, nie kłamię, nie oszukuję, nie postępuję w gniewie, i tak dalej.

Przy tych wszystkich szalonych rzeczach, o których słyszymy w dzisiejszym świecie – o zamieszkach, nienawiści, kłótniach, chęci do zdelegalizowania policji – możesz się zastanawiać, jak ludzie mogą w ten sposób myśleć. Widzimy ludzi, którzy nie rozpoznali, że jesteśmy w walce. Ludzie nie przygotowują się do walki i dlatego szatan będzie przeciwko każdej osobie. Spróbuje wykraść Słowo, które zostało zasiane w twoim sercu
(Mt 13:19).

Chciałbym mieć więcej miejsca by podzielić się tym, jak przygotować swoje serce.
Używanie wyobraźni i ukorzenie się są ważnymi aspektami przygotowania serca, ale jest jeszcze wiele do zrozumienia. Zachęcam cię do zapoznania się z moim pełnym nauczaniem na ten temat. Oferuję serię Jak przygotować swoje serce, która wyjaśnia prawdy, o których tutaj mówię. Obiecuję, że to nauczanie będzie dla ciebie dużą pomocą. Nauczanie znajdziesz na naszej stronie internetowej www.awmpolska.com.

Kochamy cię,
Andrew & Jamie

Jak przygotować swoje serce - nauczanie wideo