PRAWO WIARY

Ewangelia Łukasza 8:45 – Wtedy Jezus zapytał: Kto mnie dotknął? A gdy wszyscy się wypierali, Piotr i ci, którzy z nim byli, powiedzieli: Mistrzu, ludzie się do ciebie cisną i tłoczą, a ty pytasz: Kto mnie dotknął?

EWANGELIA MATEUSZA 9:18-20; EWANGELIA MARKA 5:21-34; EWANGELIA ŁUKASZA 8:40-48

Do Jezusa cisnęły się tłumy. To znaczy, że On i uczniowie byli ściśnięci i otoczeni ze wszystkich stron, więc Jego pytanie: „Kto Mnie dotknął?”, wydaje się dziwaczne. Wielu ludzi fizycznie dotykało Jezusa, ale ta kobieta dotknęła Jego mocy poprzez wiarę. Prawdopodobnie wielu ludzi w tym tłumie potrzebowało uzdrowienia, ale czytamy, że tylko ta kobieta przyjęła uzdrowienie. Różnicę sprawił dotyk wiary.

Gdyby sama chęć Jezusa do uzdrawiania decydowała o tym, czy uzdrowienie nastąpi, to wszyscy chorzy w tym tłumie byliby uzdrowieni. Na tym przykładzie widzimy, że nie modlitwa uzdrawia chorego, ale tylko modlitwa wiary uzdrawia chorego (List Jakuba 5:15).

Uzdrowienie jest zarządzane prawem, a nie każdorazową decyzją Boga opartą na Jego odczuciach względem nas. Ta kobieta przyjęła uzdrowienie dzięki prawu wiary, zanim Jezus w ogóle się czegoś o niej dowiedział. Żarliwe proszenie Boga nie uzyska dla nas cudu, którego poszukujemy. Pomimo tego, że Jezus jest dotknięty naszymi uczuciami, cud wymaga wiary. Nie chodzi o to, że cud się nie dzieje, ponieważ Jezus nie zna naszych potrzeb lub nie słyszy naszego wołania, ale raczej dlatego, że bardzo niewielu wie, jak działa prawo wiary.

Jedną z głównych różnic pomiędzy Bożą wiarą a naturalną, ludzką wiarą, którą posiada każdy z nas, jest to, że ludzka wiara wierzy tylko w to, co da się zobaczyć, posmakować, usłyszeć, powąchać lub dotknąć. Boża wiara wierzy w rzeczy, których nie można zobaczyć. Musisz wierzyć, że otrzymasz odpowiedź „kiedy się modlisz” – a nie dopiero wtedy, kiedy zobaczysz to, czego pragniesz. Najprościej ujmując, wiara to inaczej nasza odpowiedź na Boże możliwości, uzupełniona naszym działaniem. Zaufaj Mu dzisiaj zupełnie, a ponieważ uwierzyłeś, pójdą za tym twoje czyny.